شهری زیبا در حد فاصل کوه و دریا،محروم از دید مردم،مرفه از دید مسئولان

«دهكده ييلاقي مازيچال.منطقه ای بسیار بکر و دیدنی در ارتفاع 2600 متري از سطح دريا قرار دارد و در فاصله 50 كيلومتري از شهر عباس آباد و 15 كيلومتري كلاردشت واقع شده است. در ابتدای مسیر وجود درختان بلوط که در لهجه مازنی به آن مازو یا مازی می گویند زیابیی خیره کننده ای دارد  وجه تسمیه این منطقه هم از نام این درختان گرفته شده است...


برچسب‌ها: مازیچال
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم مرداد ۱۳۹۱ساعت 15:35  توسط ریکا  | 
ایران - مازندران - شهرستان عباس آباد - منطقه ییلاقی مازیچال


برچسب‌ها: مازیچال
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم مرداد ۱۳۹۱ساعت 15:32  توسط ریکا  | 

1- مسیر غار

این غار زیبا و دیدنی در ارتفاعات رشته کوه البرز از استان مازندران – شهرستان عباس آباد – بخش سلمانشهر در روستای دانیال منطقه چاری واقع شده که برای دسترسی از دو شهرستان چالوس و تنکابن حد وسط دو شهرستان شهر سلمانشهر قرار دارد .

پس از وارد شدن به شهر سلمانشهر وارد خیابان دریاگوشه بطرف جنوب شهر شده که فاصله آن تا روستای دانیال 4 کیلومتر می باشد پس از رسیدن به روستای دانیال از داخل روستا عبور نموده به رودخانه خرک آبرود             ( رودخانه دانیال ) می رسید از این مسیر تا غار 1 کیلومتر فاصله است , پس از عبور از رودخانه به منطقه چاری می رسیم  که مسیر این منطقه خاکی بوده و500 متر تا قسمت دیگر رودخانه که ابتدای مسیر جنگلی می باشد  ماشین رو بوده که از این مکان دیگر باید بدون وسیله نقلیه و با پای پیاده در یک مسیر جنگلی و زیبا و دیدنی به مدت نیم ساعت مسیر مورب و رودخانه ای را عبور نموده که دیدن آن برای هر گردشگری خاطره انگیز است تا به پای غار که فاصله 100 متری می باشد رسیده پس از عبور از این مسیرپیچ در پیچ و زیبا و دیدنی به دهانه سنگی غارمی رسیم  و  پس از استراحتی  کوتاه می توانیم وارد غار شویم .

 

2- بعد از ورود از طریق دهانه متوجه آب بسیار سرد و گوارا و زلالی که در مسیر غار جریان دارد خواهید شد در کل مسیر غار هوا و آب وجود دارد  دیواره های غار تشکیلاتی از قبیل استلاگمیت و استلاگتیت و فلاوستون و مرواریدی پوشانده شده و مسیر غار بیشتر به صورت دالان به عرض 3 الی 6 متر و ارتفاع 5 الی 15 متر است .

طول غار با نظر کارشناسان غار نورد 2200 متر می باشد ضمنا" سقف زیبای آن آمیخته به مواد آهکی که اشکال بسیار شکیلی را طی هزاران سال بوجود آورده و چشم انداز زیبایی را به آ ن داده که باعث شده  شباهت زیادی   بین این غار و غار علیصدرهمدان بوجود آید  .

بیشتر غارنوردان تا کنون توانسته اند تا حدود 2200 کیلومتری عمق این غار پیش روند و هنوز انتهای آن بر کسی مشخص نشده است ولی غار نوردان طول آن را بیش از این تخمین زده اند .

غار دانیال با جاذبه های طبیعی و ورزشی فراوان بهشت غارنوردان و طبیعت گردان نام گرفت و ورزشکاران زیادی آرزوی عبور از تونل این غار را در سر می پرورانند .

این محل برای اجرای تور تفریحی در هر گروه سنی جالب و دلپذیر است چون  500 متراول مسیرتا دهانه غار جنگلی بوده  وتا 150 متر اول غارهر گروه سنی می توانند با داشتن امکانات ایمنی بازدید نمایند .

دهانه غار سنگی بوده و برای ورود به آن باید 2 متر پایین رفت تا وارد غار شد در بعضی نقاط به گونه ای است که می توان از قایق های بادی برای طی کردن مسیر استفاده نمود این غار جزء غارهای رودخانه ای ایران محسوب می شود و یکی از جاذبه های تفریحی و توریستی و خصوصا" ورزشی شهرستان محسوب می شود .

غار فقط دارای یک دالان اصلی ورودی به طول تقریبی 2200 متر و عرض تقریبی 7 متر که با پیچ و خم های فراوان و گذر از دالان های تنگ و باریک پر از آب و حوضچه ها و آبشار های کوچک ادامه می یابد و در بعضی از قسمت ها به چند شعبه کوچکتر تقسیم می شود وجود دالان های کم عرض و ارتفاع که عبور از آنها به صورت پا مرغی و حتی سینه خیز ممکن است از جاذبه های دیگر این غار می باشد .

وجود استلاگمیت و استلاگتیت های زیبا و دیدنی این غار به دلیل جنس لایه های بالای غار کم نظیر و حتی شاید   بی نظیر باشد و جز در مناطق معدودی در دیگر غارها یافت می باشد آب داخل غار از چند چشمه کوچک که از

شعب مختلف آن سرچشمه می گیرد تامین می شود و کاملا" زلال , بی رنگ , بی بو و عاری از هر نوع املاح و مواد معدنی می باشد که آن را قابل شرب می نماید . دمای هوای داخل  غار در فصل تابستان بسیار خنگ و در فصل پاییز و زمستان حرارت تقریبا" مطلوبی دارد  که این دمای مناسب باعث شده تا در تمامی طول سال حتی زمستانها قابل بازدید باشد اما توصیه می شود برای بازدید از این غار درفصول گرم سال به دلیل بالا بودن دما در خارج و هوای مطلوب و خنک در داخل غاردیدن فرمایند .

برای بازدید یک تیم کوچک و سریع 3 الی 5 ساعت و برای تیم متوسط 5 الی 7 ساعت زمان نیاز می باشد .   لوازم مورد نیاز برای بازدید از غار شامل چراغ قوه های ضد آب , کلاه کاسکت , لباس و کفش سبک و مناسب  بوده و عمق عمیق ترین حوضچه های این غاردر بهمن ماه  از 120سانتی متر متجاوز نمی شود پس برای عبور از این حوضچه ها نیاز به لوازم ایمنی شنا نمی باشد و چون مسیر حرکت در خلاف جهت حرکت آب است و با توجه به تک انشعاب بودن آن احتمال گم شدن به صفر می رسد .

نکته قابل توجه این است که ابتدای مسیراین غار از جنگلی مطلوب و زیبا برخوردار بوده که با آواز پرندگان جنگلی عجین گشته است , طول غار 2200 متر می باشد و از دهانه غار آبی به طرف پایین آمده و وارد رودخانه می شود و ورودی غار دارای تاج سنگی که چند درخت نیز روی آن روییده شده و از دهانه غار تا تاج  سنگی حدود 15 متر ارتفاع دارد که فقط با ایستادن در کنار این دیوار قابل رویت است غار در موقعیت                        " 37 - 39 - 36  شمالی و " 51 - 19- 51 شرقی و ارتفاع 185 متر از سطح دریا قراردارد .

برای دست یابی راحت به دهانه غار به دلیل نمایان نبودن آن بهتر است با کمک و هماهنگی مسئولین روستایی , دهیاری دانیال صورت پذیرد .برچسب‌ها: غار دانیال, نقاط دیدنی شهرستان عباس آباد, جاذبه گردشگری سلمانشهر, جاذبه گردشگری عباس آباد
+ نوشته شده در  جمعه چهارم فروردین ۱۳۹۱ساعت 17:2  توسط عباس آبادی ریکا  | 
به گزارش روابط عمومي فرمانداري شهرستان عباس آباد فرمانداري شهرستان عباس آباد و شهرداري سلمانشهربرابر دستورالعمل هاي اجرايي توسعه و ساماندهي سواحل  رتبه برتر در اجراي مطلوب طرح سالمسازي دريا را ازبين شهرستانهاي ساحلي نصيب خود نمودند .

اين مراسم كه به منظور تجليل از فعالان طرح دريا در روز جهانگردي با حضور ابراهيمي معاون سياسي امنيتي استاندار ،  محمدپور مدير كل ميراث فرهنگي ، گردشگري و صنايع دستي ، واحدي مدير كل دفتر ارزيابي عملكرد و بازرسي  شعبانزاده مدير كل امور اقتصادي ، جانبازي مديركل دفتر امور اجتماعي ، حسيني مدير كل دفتر امور شهري استانداري مازندران ، رستمعلي رئيس اداره روابط عمومي و امور بين الملل استانداري  فرمانداران شهرستانهاي ساحلي ،جمعي از مديران استاني و شهرستاني  ، و خانواده سازمان ميراث فرهنگي ، گردشگري و صنايع دستي در باغ رز بابلسر برگزار گرديد  تقي خادمي فرماندار شهرستان عباس آباد و سيد امير حسيبني جو شهردار سلمانشهر رتبه برتر در طرح سالمسازي درياي تابستان 1390 را نصيب خود نمودند .

لازم به ذكر است  برگزاري بيش از 24 جلسه زمانبندي شده دركنار ساحل ،مسدود نمودن نقاط ممنوعه با باكس هاي بتوني ، ساماندهي ناجيان غريق نقاط ممنوعه و تهيه ملزومات آنان ، برپايي  جشن هاي متعدد در سواحل ، خريد چادر هاي نماز متحدالشكل و نصب در طر حها و پلاژها ، برگزاري نماز جماعت در سواحل ، برگزاري مسابقات فرهنگي ورزشي در سواحل و نصب بنر و پارچه نوشته هاي فرهنگي از جمله اقدامات انجام گرفته كميته طرح  سالمسازي درياي  شهرستان عباس آباد در تابستان 1390مي باشد .


برچسب‌ها: فرمانداری, فرمانداری عباس آباد, شهرستان عباس آباد, طرح سالمسازی دریا
+ نوشته شده در  شنبه سی ام مهر ۱۳۹۰ساعت 21:19  توسط ریکا  | 

برچسب‌ها: ماهیگیری, جاذبه های گردشگری
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 11:7  توسط عباس آبادی ریکا  |